Iskali smo sneg, našli klobase
Danes smo se pri pouku lotili vzorčenja vode. Že na vsezgodaj zjutraj smo se odpravili v gozd, v hladno jutro, ki je bilo mimogrede najhladnejše to zimo. Po nekaj minutah hoje smo se ustavili in vzeli vzorec vode iz jezera, to pa smo ponovili še nekajkrat. Ko smo vzeli zadnji vzorec vode, smo se ustavili. Profesor je iz nahrbtnika vzel termovko toplega čaja, učenci pa so na kup začeli zlagati zavoje klobas ter prižigati žare za enkratno uporabo. S skupnimi močmi so nam pripravili prav posebno malico sredi gozda.
Po končanem obroku smo se odpravili nazaj v kampus, kjer smo se lotili analize prej pridobljenih vzorcev vode. Razdelili smo se v skupine in začeli z delom. Laboratorijske vaje so bile razdeljene na dva dela. V prvem delu smo analizirali vzorce iz jezera, tako da smo jim določali pH, prevodnost in trdoto. V drugem delu pa smo se seznanili z problemom, ki se zadnje čase pojavlja na Finskem. Zaradi bakrenih cevi, ki se uporabljajo v vodovodih se v vodi nabira baker. Vzeli smo vzorec tekoče vode takoj po odprtju pipe nato pa pustili pipo odprto in se kasneje vrnili po še en vzorec. Primerjali smo pH, prevodnost in količino bakra v teh dveh vzorcih. Pri delu so nam pomagali dijaki in profesor iz kampusa. Občasno je prihajalo do težav z komunikacijo zaradi angleškega jezika, vendar smo se na koncu uspešno sporazumeli.
Pred koncem pouka nam je profesor pokazal še potek deionizacije vode. Za postopek se uporablja anionska in kationska kolona.
Po končanem delu smo se vrnili v hostel, kjer smo v sproščenem vzdušju preživeli preostanek popoldneva.
Ni komentarjev:
Objavite komentar